Wat doet het waterschap in 2023 in het landelijk gebied?
Meer inzicht krijgen in bodemkwaliteit en het verbeteren ervan, door het gebruik van natuurmaaisel dat is omgezet in een hoogwaardig en toepasbaar product. Dat zijn de doelen die de boeren van de Coöperatie Binnenveldse Hooilanden al een aantal jaren nastreven in de pilot ‘Verwerken van natuurmaaisel tot bokashi’ vanuit De Regio Deal Foodvalley (RDFV). Wat komt er kijken bij het maken van een bokashikuil?
Elk jaar geeft het waterschap in de begroting aan wat de plannen voor het daaropvolgende jaar zijn. Voor 2023 is een prioritering opgesteld, in andere woorden: wat moet eerst? Het waterschap zoekt daarmee de balans tussen ambities, doelen, financiën en beschikbare capaciteit. Er is gekozen om in te zetten op water en maatschappij. Water en bodem krijgen een leidende rol in ruimtelijke keuzes. Samen met medeoverheden en gebiedspartners werkt het waterschap aan het Nationaal Programma Landelijk Gebied (NLPG). Dit programma wordt voor juli 2023 vastgesteld en helpt het waterschap bij het behalen van de doelstellingen.
Wat betekent dit voor het landelijk gebied?
Het waterschap wil in het landelijk gebied een watersysteem realiseren dat bestand is tegen veranderingen in het klimaat en waarop de mens zo min mogelijk hoeft in te grijpen. Water wordt daarin gespaard voor tijden van droogte én het watersysteem kan goed omgaan met een tijdelijk teveel aan water. Daarnaast ziet het waterschap het bodem- en watersysteem als essentieel drager voor de functies van het landelijk gebied. Daarom moet het grondwatersysteem hier voldoende en schoon water bevatten.
Wat houdt dat concreet in?
Het waterschap:
- Stemt met medeoverheden en watergebruikers bescherming van de grondwatervoorraad af. Het water in de diepe ondergrond en het grondwater van stuwwallen zijn de blauwe motor van het watersysteem. Dit water is alleen bedoeld voor drinkwater en moet verder worden beschermd.
- Baseert zijn projecten op het NPLG-principe: water en bodem zijn leidend voor de ruimtelijke ordening. Een landelijk gebied dat klaar is voor de toekomst vraagt verandering in zowel functie, gebruik, als ruimtelijke inrichting.
- Richt zich op het vast- en schoonhouden van water en het verbeteren van de bodem. Het waterschap gaat door met de inzet rondom klimaatadaptatie en biedt oplossingen die verdroging en wateroverlast tegengaan. Waterkwaliteit en biodiversiteit zijn onderdeel van de aanpak rondom het NPLG.
Watersysteemheffing | 2022 | 2023 | Verschil | |
---|---|---|---|---|
Gebouwd | WOZ ('waardering onroerende zaken)-waarde | 0,0184% | 0,0173% | -5,7% |
Ingezetenen | Woonruimte | 57,69 | 59,42 | 3,0% |
Natuur | hectare | 3,10 | 3,27 | 5,5% |
Overig ongebouwd - bemalen | hectare | 66,11 | 69,38 | 4,9% |
Overig ongebouwd - bemalen - wegen | hectare | 110,18 | 115,63 | 4,9% |
Overig ongebouwd - onbemalen | hectare | 44,07 | 46,25 | 4,9% |
Overig ongebouwd - onbemalen wegen | hectare | 88,14 | 92,50 | 4,9% |
Net als veel andere organisaties heeft het waterschap te maken met hogere prijzen voor energie en materialen. Daarom stijgen de tarieven voor de waterschapsbelasting in 2023. Dat betekent dat grondeigenaren (ongebouwd) in onbemalen gebied € 2,18 per hectare meer aan waterschapsbelasting betalen dan in 2022. Grondeigenaren in bemalen gebied betalen € 3,27 per hectare meer. Een gemiddeld agrarisch bedrijf in bemalen gebied betaalt volgend jaar € 3.811 aan waterschapsbelasting, in onbemalen gebied is dat € 2.654. Dat is een stijging van 5% ten opzichte van 2022. Niet iedereen gaat ditzelfde bedrag betalen.